Chiar dacă evenimentele editoriale de la Bookfest 2025 s-au consumat acum mai bine de o lună de zile, ecourile rămân încă actuale prin topurile de vânzări, discuțiile despre noile apariții și recomandările cititorilor pasionați.
Un tur printre titlurile care au cucerit publicul la standul Humanitas, de la bestseller-uri românești la ficțiune internațională și literatură pentru copii
Editura Humanitas s-a remarcat la această ediție prin titluri de succes, de la Radu Paraschivescu, Mircea Cărtărescu sau Doina Ruști, la volume traduse de autori internaționali de marcă. Pentru Biblioteca Nației, aceste topuri ne arată direcția de interes a publicului și deschid posibilitatea de a organiza evenimente viitoare cu autori români și traducători, lecturi publice și ateliere dedicate tinerilor cititori, continuând astfel misiunea noastră de a apropia comunitatea de carte și cultură.

Cele mai bine vândute titluri Humanitas (Top 10)
- Radu Paraschivescu – „În virtutea inepţiei”
- Mircea Cărtărescu – „Şapte ani stranii. Jurnal 2018‑2024”
- Doina Ruști – „Ferenike”
- Robert D. Kaplan – „Gândirea tragică” (tradus de Iustin Mureșanu Ignat)
- Ioana Pârvulescu (coordonator) – „Scrisori pentru cititorii din 2125”
- Tatiana Niculescu – „Sfântul nr. 6”
- Alberto Basciani & Cristina Brăgea – „România după Primul Război Mondial”
- Pierre‑Yves Beaurepaire – „Illuminati. De la societatea secretă la teoriile conspirației”
- Gabriel Liiceanu – „A doua viață a cărților mele”
- Catherine Nixey – „Erezie” (tradus de Radu Cuculeanu)
Humanitas Fiction – Top 10 la Bookfest 2025

- Isabel Allende – „Eu sunt Emilia del Valle”
- Ludmila Ulițkaia – „Trupul sufletului”
- Ann Patchett – „Doamna Porter și moștenirea secretă”
- Eshkol Nevo – „Ultima intersecție”
- Mario Vargas Llosa – „Vremuri grele”
- Nick Bradley – „Pisicile Tokyo-ului”
- Paul Lynch – „Lumina apusului”
- Genki Kawamura – „Dacă pisicile ar dispărea din lume”
- Fernando Pessoa – „Cartea neliniștii”
- Eric-Emmanuel Schmitt – „Noaptea de foc”
Humanitas Junior – Top 5

- „Integrala poveștilor” de Oscar Wilde (tradusă de Liana Alexandru)
- „Consulatul lunii” de Matei Vișniec (ilustrații Joela Visniec)
- „Aventurile dragonului Maurice” de Adriana Ștefan și Ana Groszler
- „Pisica și diavolul” de James Joyce (tradusă de Radu Paraschivescu)
- „Bunicul de ciocolată II. Secretul vechiului cufăr” de Narine Abgarian
Succesul titlurilor Humanitas confirmă interesul publicului pentru literatură de calitate, pentru jurnale de autor, eseuri istorice și ficțiune străină contemporană. Notabilă este ascensiunea literaturii pentru copii, semn că cititorii caută și lecturi valoroase pentru cei mici. Aceste tendințe oferă Bibliotecii Nației o direcție clară pentru viitoarele achiziții, evenimente și întâlniri cu scriitori.
În lunile următoare, vom aduce multe dintre aceste titluri mai aproape de voi, prin recomandări, evenimente și discuții la Biblioteca Nației. Rămâneți aproape pentru a descoperi împreună cărțile care dau viață comunității noastre culturale!
0 comments